Belt Pitch (in)0.12Belt Width (in)0.24Bore Diameter5/16 to 15/16 inBore Max (in)0.9375Bore Min (in)0.3125Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.407 inFinishClear AnodizedHub Diameter1-1/4 inMaterialAluminumNumber of Grooves62Outside Diameter2.301 inOverall Length0.734 inPitch (mm)3 mmPitch Diameter2.331 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)6
| Belt Pitch (in) | 0.12 |
| Belt Width (in) | 0.24 |
| Bore Diameter | 5/16 to 15/16 in |
| Bore Max (in) | 0.9375 |
| Bore Min (in) | 0.3125 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.407 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Hub Diameter | 1-1/4 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 62 |
| Outside Diameter | 2.301 in |
| Overall Length | 0.734 in |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| Pitch Diameter | 2.331 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 6 |