Belt Pitch (in)0.79Belt Width (in)6.69Bore Diameter2-1/8 to 4-1/2 inBore Max (in)4.5Bore Min (in)2.125Bore TypeRough StockBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypeMPBFace Width7.13 inFlange Diameter9.844 inHub Diameter7 inMaterialCast IronNumber of Grooves36Outside Diameter8.853 inOverall Length8-3/4 inPitch (mm)20 mmPitch Diameter9.023 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsTypeSolidWidth (mm)170
| Belt Pitch (in) | 0.79 |
| Belt Width (in) | 6.69 |
| Bore Diameter | 2-1/8 to 4-1/2 in |
| Bore Max (in) | 4.5 |
| Bore Min (in) | 2.125 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 7.13 in |
| Flange Diameter | 9.844 in |
| Hub Diameter | 7 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 36 |
| Outside Diameter | 8.853 in |
| Overall Length | 8-3/4 in |
| Pitch (mm) | 20 mm |
| Pitch Diameter | 9.023 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Type | Solid |
| Width (mm) | 170 |