Belt Pitch (in)0.12Belt Width (in)0.35Bore Diameter1/4 to 1/4 inBore Max (in)0.25Bore Min (in)0.25Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.506 inFinishClear AnodizeFlange Diameter0.82 inHub Diameter0.468 inMaterialAluminumNumber of Grooves19Outside Diameter0.684 inOverall Length13/16 inPitch (mm)3 mmPitch Diameter0.714 inSeries7843Suitable For Use With9 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)9
| Belt Pitch (in) | 0.12 |
| Belt Width (in) | 0.35 |
| Bore Diameter | 1/4 to 1/4 in |
| Bore Max (in) | 0.25 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.506 in |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Diameter | 0.82 in |
| Hub Diameter | 0.468 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 19 |
| Outside Diameter | 0.684 in |
| Overall Length | 13/16 in |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| Pitch Diameter | 0.714 in |
| Series | 7843 |
| Suitable For Use With | 9 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 9 |