Bore Diameter1/2 inBore TypeMPBFace Width0.84 inFlange Diameter2.16 inHub Diameter1-9/16 inHub Projection1/2 inNumber of Teeth32O.D.1.96 inOverall Length1-11/32 inPitch5 mmSuitable For Use WithSynchro-Link 5M Series 15 mm W 32 Teeth Timing BeltTypeType 6F High Torque Flanged
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 0.84 in |
| Flange Diameter | 2.16 in |
| Hub Diameter | 1-9/16 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Number of Teeth | 32 |
| O.D. | 1.96 in |
| Overall Length | 1-11/32 in |
| Pitch | 5 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link 5M Series 15 mm W 32 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6F High Torque Flanged |