Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 2517Face Width34 mmHub Diameter140 mmHub Projection11 mmNumber of Teeth84O.D.212.53 mmPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S8M Series 25 mm W 84 Teeth Timing BeltTypeType 1-2 Super Torque Synchronous
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 2517 |
| Face Width | 34 mm |
| Hub Diameter | 140 mm |
| Hub Projection | 11 mm |
| Number of Teeth | 84 |
| O.D. | 212.53 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S8M Series 25 mm W 84 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 1-2 Super Torque Synchronous |