Belt Pitch (in)0.08Belt Width (in)0.35Bore Diameter1/4 to 7/16 inBore Max (in)0.4375Bore Min (in)0.25Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.51 inFinishClear AnodizeFlange Diameter1.11 inHub Diameter0.676 inMaterialAluminumNumber of Grooves36Outside Diameter0.882 inOverall Length13/16 inPitch (mm)2 mmPitch Diameter0.902 inSeries7842Suitable For Use With9 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)9
| Belt Pitch (in) | 0.08 |
| Belt Width (in) | 0.35 |
| Bore Diameter | 1/4 to 7/16 in |
| Bore Max (in) | 0.4375 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.51 in |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Diameter | 1.11 in |
| Hub Diameter | 0.676 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 36 |
| Outside Diameter | 0.882 in |
| Overall Length | 13/16 in |
| Pitch (mm) | 2 mm |
| Pitch Diameter | 0.902 in |
| Series | 7842 |
| Suitable For Use With | 9 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 9 |