Bore Diameter1/4 inBore TypeMPBFace Width9/16 inFlange Diameter1.63 inHub Diameter1 inHub Projection11/32 inMaterialSteelNumber of Teeth22O.D.1.381 inOverall Length11/32 inPitch1/5 inSuitable For Use WithSynchro-Link XL Series 3/8 in W 22 Teeth Timing BeltTypeType 6F Trapezoidal Flanged
| Bore Diameter | 1/4 in |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 9/16 in |
| Flange Diameter | 1.63 in |
| Hub Diameter | 1 in |
| Hub Projection | 11/32 in |
| Material | Steel |
| Number of Teeth | 22 |
| O.D. | 1.381 in |
| Overall Length | 11/32 in |
| Pitch | 1/5 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link XL Series 3/8 in W 22 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6F Trapezoidal Flanged |