Bore Diameter3/4 inBore TypeMPBFace Width3-3/8 inFlange Diameter3-1/4 inHub Diameter2-3/8 inHub Projection3/4 inNumber of Teeth19O.D.2.97 inOverall Length4-1/8 inPitch1/2 inSuitable For Use WithSynchro-Link H Series 3 in W 19 Teeth Timing BeltTypeType 6F Trapezoidal Flanged
| Bore Diameter | 3/4 in |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 3-3/8 in |
| Flange Diameter | 3-1/4 in |
| Hub Diameter | 2-3/8 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Number of Teeth | 19 |
| O.D. | 2.97 in |
| Overall Length | 4-1/8 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link H Series 3 in W 19 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6F Trapezoidal Flanged |