Belt Pitch (in)0.12Belt Width (in)0.24Bore Diameter3/16 inBore Max (in)0.1875Bore Min (in)0.1875Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.28 inFinishClear AnodizedFlange Diameter0.74 inMaterialAluminumNumber of Grooves17Outside Diameter0.609 inOverall Length0.562 inPitch (mm)3 mmPitch Diameter0.639 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)6
| Belt Pitch (in) | 0.12 |
| Belt Width (in) | 0.24 |
| Bore Diameter | 3/16 in |
| Bore Max (in) | 0.1875 |
| Bore Min (in) | 0.1875 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.28 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 0.74 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 17 |
| Outside Diameter | 0.609 in |
| Overall Length | 0.562 in |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| Pitch Diameter | 0.639 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 6 |