Belt Pitch (in)0.08Belt Width (in)0.24Bore Diameter1/4 to 11/16 inBore Max (in)0.6875Bore Min (in)0.25Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.41 inFinishClear AnodizeFlange Diameter1.32 inHub Diameter0.858 inMaterialAluminumNumber of Grooves44Outside Diameter1.083 inOverall Length0.719 inPitch (mm)2 mmPitch Diameter1.103 inSeries7842Suitable For Use With6 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)6
| Belt Pitch (in) | 0.08 |
| Belt Width (in) | 0.24 |
| Bore Diameter | 1/4 to 11/16 in |
| Bore Max (in) | 0.6875 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.41 in |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Diameter | 1.32 in |
| Hub Diameter | 0.858 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 44 |
| Outside Diameter | 1.083 in |
| Overall Length | 0.719 in |
| Pitch (mm) | 2 mm |
| Pitch Diameter | 1.103 in |
| Series | 7842 |
| Suitable For Use With | 6 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 6 |