Bore Diameter1-1/4 inBore TypeMPBFace Width4 inFlange Diameter5.56 inHub Diameter3-11/16 inHub Projection1 inNumber of Teeth28O.D.4.808 inOverall Length4 inPitch14 mmSuitable For Use WithSynchro-Link 14M Series 85 mm W 28 Teeth Timing BeltTypeType D1F High Torque Flanged
| Bore Diameter | 1-1/4 in |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 4 in |
| Flange Diameter | 5.56 in |
| Hub Diameter | 3-11/16 in |
| Hub Projection | 1 in |
| Number of Teeth | 28 |
| O.D. | 4.808 in |
| Overall Length | 4 in |
| Pitch | 14 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link 14M Series 85 mm W 28 Teeth Timing Belt |
| Type | Type D1F High Torque Flanged |