Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 3525Face Width52 mmHub Diameter180 mmHub Projection14 mmNumber of Teeth120O.D.531.97 mmOverall Length80 mmPitch14 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S14M Series 40 mm W 120 Teeth Timing BeltTypeType 6 Super Torque Synchronous
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 3525 |
| Face Width | 52 mm |
| Hub Diameter | 180 mm |
| Hub Projection | 14 mm |
| Number of Teeth | 120 |
| O.D. | 531.97 mm |
| Overall Length | 80 mm |
| Pitch | 14 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S14M Series 40 mm W 120 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6 Super Torque Synchronous |