Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)6.69Bore Diameter1-1/2 to 3-3/8 inBore Max (in)3.375Bore Min (in)1.5Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width7.45 inFlange Diameter6.82 inHub Diameter5 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves36Outside Diameter6.208 inOverall Length8.66 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter6.316 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7711Suitable For Use With170 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)170
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 6.69 |
| Bore Diameter | 1-1/2 to 3-3/8 in |
| Bore Max (in) | 3.375 |
| Bore Min (in) | 1.5 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 7.45 in |
| Flange Diameter | 6.82 in |
| Hub Diameter | 5 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 36 |
| Outside Diameter | 6.208 in |
| Overall Length | 8.66 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 6.316 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7711 |
| Suitable For Use With | 170 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 170 |