Belt Pitch (in)0.79Belt Width (in)4.53Bore Diameter1 to 3-15/16 inBore Max (in)3.9375Bore TypeQDBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypeFFace Width5 inFlange Diameter10.438 inMaterialCast IronNumber of Grooves38Outside Diameter9.354 inOverall Length5.38 inPitch (mm)20 mmPitch Diameter9.524 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsTypeSolidWidth (mm)115
| Belt Pitch (in) | 0.79 |
| Belt Width (in) | 4.53 |
| Bore Diameter | 1 to 3-15/16 in |
| Bore Max (in) | 3.9375 |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | F |
| Face Width | 5 in |
| Flange Diameter | 10.438 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 38 |
| Outside Diameter | 9.354 in |
| Overall Length | 5.38 in |
| Pitch (mm) | 20 mm |
| Pitch Diameter | 9.524 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Type | Solid |
| Width (mm) | 115 |