Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)6.69Bore Diameter1-7/16 to 4-7/16 inBore Max (in)4.4375Bore Min (in)1.4375Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type4040Face Width7.45 inFlange Diameter10.36 inHub Diameter7.88 inMaterialCast IronNumber of Grooves56Outside Diameter9.715 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter9.825 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7711Suitable For Use With170 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)170
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 6.69 |
| Bore Diameter | 1-7/16 to 4-7/16 in |
| Bore Max (in) | 4.4375 |
| Bore Min (in) | 1.4375 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 4040 |
| Face Width | 7.45 in |
| Flange Diameter | 10.36 in |
| Hub Diameter | 7.88 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 56 |
| Outside Diameter | 9.715 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 9.825 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7711 |
| Suitable For Use With | 170 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 170 |