Belt Pitch (in)0.5Bore Diameter1/2 to 2-11/16 inBore Max (in)2.69Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type2517Flange Diameter6.6 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves40Pitch (in)1/2 inPitch Diameter6.366 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7881Suitable For Use With2 in W PowerGrip Timing BeltTypeHeavy DutyWidth (in)2
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 2517 |
| Face Width | 2-11/32 in |
| Flange Diameter | 6-9/16 in |
| Number of Teeth | 40 |
| O.D. | 6.312 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link H Series 2 in W 40 Teeth Timing Belt |
| Type | Type CF Trapezoidal Flanged |