Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.59Bore Diameter1/4 to 1/2 inBore Max (in)0.5Bore Min (in)0.25Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFlange Diameter1.53 inMaterialSteelNumber of Grooves21Pitch (mm)5 mmPitch Diameter1.316 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7709Suitable For Use With15 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon BeltsWidth (mm)15
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.59 |
| Bore Diameter | 1/4 to 1/2 in |
| Bore Max (in) | 0.5 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Flange Diameter | 1.53 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 21 |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 1.316 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7709 |
| Suitable For Use With | 15 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon Belts |
| Width (mm) | 15 |