B (in)3.38Bearing no6310Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)2.16Bushing StyleTaper Lock™C (in)0.56D (in)3.33E (in)2.25Face Width3-5/16 inFlange Diameter5.86 inG (in)1H (in)4.88Hub Diameter4-7/8 inJ (in)4.34Number of Teeth34Outside Diameter5-55/64 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter5.965 inSeries7720Suitable For Use With14 mm Pitch BeltThread1-14Threads F (in)1 - 14Width (mm)55
| B (in) | 3.38 |
| Bearing no | 6310 |
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 2.16 |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| C (in) | 0.56 |
| D (in) | 3.33 |
| E (in) | 2.25 |
| Face Width | 3-5/16 in |
| Flange Diameter | 5.86 in |
| G (in) | 1 |
| H (in) | 4.88 |
| Hub Diameter | 4-7/8 in |
| J (in) | 4.34 |
| Number of Teeth | 34 |
| Outside Diameter | 5-55/64 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 5.965 in |
| Series | 7720 |
| Suitable For Use With | 14 mm Pitch Belt |
| Thread | 1-14 |
| Threads F (in) | 1 - 14 |
| Width (mm) | 55 |