Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)0.79Bore Diameter1 to 4 inBore Max (in)4Bore TypeQDBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypeFFace Width1.36 inHub Diameter7-1/4 inMaterialCast IronNumber of Grooves224Outside Diameter39.19 inOverall Length2-1/2 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter39.3 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7727Suitable For Use With20 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)20
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 0.79 |
| Bore Diameter | 1 to 4 in |
| Bore Max (in) | 4 |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | F |
| Face Width | 1.36 in |
| Hub Diameter | 7-1/4 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 224 |
| Outside Diameter | 39.19 in |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 39.3 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7727 |
| Suitable For Use With | 20 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 20 |