Bore Diameter1/2 inBore TypeMPBFace Width1-1/4 inFlange Diameter2-3/16 inHub Diameter1-7/16 inHub Projection11/16 inNumber of Teeth16O.D.1.88 inOverall Length1-11/16 inPitch3/8 inSuitable For Use WithSynchro-Link L Series 1 in W 16 Teeth Timing BeltTypeType 6F Trapezoidal Flanged
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 1-1/4 in |
| Flange Diameter | 2-3/16 in |
| Hub Diameter | 1-7/16 in |
| Hub Projection | 11/16 in |
| Number of Teeth | 16 |
| O.D. | 1.88 in |
| Overall Length | 1-11/16 in |
| Pitch | 3/8 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link L Series 1 in W 16 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6F Trapezoidal Flanged |