Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.59Bore Diameter1/4 to 7/8 inBore Max (in)0.875Bore Min (in)0.25Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.547 inFinishClear AnodizedFlange Diameter2 inHub Diameter1.188 inMaterialAluminumNumber of Grooves30Outside Diameter1.835 inOverall Length1.094 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter1.88 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)15
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.59 |
| Bore Diameter | 1/4 to 7/8 in |
| Bore Max (in) | 0.875 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.547 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 2 in |
| Hub Diameter | 1.188 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 30 |
| Outside Diameter | 1.835 in |
| Overall Length | 1.094 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 1.88 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 15 |