Belt Pitch (in)0.12Belt Width (in)0.59Bore Diameter1/4 to 9/16 inBore Max (in)0.5625Bore Min (in)0.25Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.742 inFinishClear AnodizeFlange Diameter1-1/4 inHub Diameter0.776 inMaterialAluminumNumber of Grooves30Outside Diameter1.098 inOverall Length1.057 inPitch (mm)3 mmPitch Diameter1.128 inSeries7843Suitable For Use With15 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)15
| Belt Pitch (in) | 0.12 |
| Belt Width (in) | 0.59 |
| Bore Diameter | 1/4 to 9/16 in |
| Bore Max (in) | 0.5625 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.742 in |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Diameter | 1-1/4 in |
| Hub Diameter | 0.776 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 30 |
| Outside Diameter | 1.098 in |
| Overall Length | 1.057 in |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| Pitch Diameter | 1.128 in |
| Series | 7843 |
| Suitable For Use With | 15 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 15 |