Belt Width (in)0.83Bore Diameter1/2 to 1-11/16 inBore TypeTaper-LockBushing Type1610Flange Diameter4.21 inMaterialStainless SteelNumber of Grooves38Pitch (mm)8 mmPitch Diameter3.81 inSeries7769Suitable For Use With21 mm W Poly Chain GT2 BeltWidth (mm)21
| Belt Width (in) | 0.83 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1-11/16 in |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Type | 1610 |
| Flange Diameter | 4.21 in |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Grooves | 38 |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 3.81 in |
| Series | 7769 |
| Suitable For Use With | 21 mm W Poly Chain GT2 Belt |
| Width (mm) | 21 |