Belt Pitch (in)0.2Bore Diameter1/4 to 5/8 inBore Max (in)0.63Bore Min (in)0.25Bushing StyleNoneBushing TypeMPBFinishClear AnodizeFlange Diameter1.63 inHub Diameter1 inMaterialSteelNumber of Grooves22Outside Diameter1.381 inOverall Length3/4 inPitch (in)1/5 inPitch Diameter1.401 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7823Suitable For Use With1/4 in W PowerGrip Timing BeltTypeExtra Light DutyWidth (in)0.25
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Bore Diameter | 1/4 to 5/8 in |
| Bore Max (in) | 0.63 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | None |
| Bushing Type | MPB |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Diameter | 1.63 in |
| Hub Diameter | 1 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 22 |
| Outside Diameter | 1.381 in |
| Overall Length | 3/4 in |
| Pitch (in) | 1/5 in |
| Pitch Diameter | 1.401 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7823 |
| Suitable For Use With | 1/4 in W PowerGrip Timing Belt |
| Type | Extra Light Duty |
| Width (in) | 0.25 |