Bore Diameter1/2 inBore TypeMPBFace Width1.23 inFlange Diameter2.415 inHub Diameter1-13/16 inHub Projection1/2 inNumber of Teeth36O.D.2.211 inOverall Length1-23/32 inPitch5 mmSuitable For Use WithSynchro-Link 5M Series 25 mm W 36 Teeth Timing BeltTypeType 6F High Torque Flanged
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 1.23 in |
| Flange Diameter | 2.415 in |
| Hub Diameter | 1-13/16 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Number of Teeth | 36 |
| O.D. | 2.211 in |
| Overall Length | 1-23/32 in |
| Pitch | 5 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link 5M Series 25 mm W 36 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6F High Torque Flanged |