Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)4.53Bore Diameter1-3/16 to 3-15/16 inBore Max (in)3.9375Bore Min (in)1.1875Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type3535Face Width5.34 inFlange Diameter8.4 inHub Diameter6.13 inMaterialCast IronNumber of Grooves44Outside Diameter7.61 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter7.72 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7711Suitable For Use With115 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)115
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 4.53 |
| Bore Diameter | 1-3/16 to 3-15/16 in |
| Bore Max (in) | 3.9375 |
| Bore Min (in) | 1.1875 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 3535 |
| Face Width | 5.34 in |
| Flange Diameter | 8.4 in |
| Hub Diameter | 6.13 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 44 |
| Outside Diameter | 7.61 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 7.72 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7711 |
| Suitable For Use With | 115 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 115 |