Belt Pitch (in)0.79Belt Width (in)11.42Bore Diameter4 to 8-1/2 inBore Max (in)8.5Bore TypeQDBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypeWFace Width14 inHub Diameter14 inMaterialCast IronNumber of Grooves168Outside Diameter41.937 inOverall Length10.07 inPitch (mm)20 mmPitch Diameter42.107 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsTypeArmWidth (mm)290
| Belt Pitch (in) | 0.79 |
| Belt Width (in) | 11.42 |
| Bore Diameter | 4 to 8-1/2 in |
| Bore Max (in) | 8.5 |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | W |
| Face Width | 14 in |
| Hub Diameter | 14 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 168 |
| Outside Diameter | 41.937 in |
| Overall Length | 10.07 in |
| Pitch (mm) | 20 mm |
| Pitch Diameter | 42.107 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Type | Arm |
| Width (mm) | 290 |