Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)3.54Bore Diameter1-1/2 to 4-3/8 inBore Max (in)4.375Bore Min (in)1.5Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width4.2 inFlange Diameter7-1/2 inHub Diameter5.89 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves39Outside Diameter6.73 inOverall Length5.2 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter6.842 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7716Suitable For Use With90 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)90
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 3.54 |
| Bore Diameter | 1-1/2 to 4-3/8 in |
| Bore Max (in) | 4.375 |
| Bore Min (in) | 1.5 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 4.2 in |
| Flange Diameter | 7-1/2 in |
| Hub Diameter | 5.89 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 39 |
| Outside Diameter | 6.73 in |
| Overall Length | 5.2 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 6.842 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7716 |
| Suitable For Use With | 90 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 90 |