Bore Diameter1/2 inBore TypeMPBFace Width1-17/32 inFlange Diameter2.953 inHub Diameter2 inHub Projection5/8 inNumber of Teeth26O.D.2.553 inOverall Length2-1/4 inPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link 14M Series 30 mm W 26 Teeth Timing BeltTypeType 6F High Torque Flanged
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 1-17/32 in |
| Flange Diameter | 2.953 in |
| Hub Diameter | 2 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Number of Teeth | 26 |
| O.D. | 2.553 in |
| Overall Length | 2-1/4 in |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link 14M Series 30 mm W 26 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6F High Torque Flanged |