Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)0.83Bore Diameter1/2 to 1-5/8 inBore Max (in)1.625Bore Min (in)0.5Bore TypeQDBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypeSHFace Width1.2 inFlange Diameter4.91 inHub Diameter3.44 inMaterialCast IronNumber of Grooves42Outside Diameter4.148 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter4.211 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7727Suitable For Use With21 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)21
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 0.83 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1-5/8 in |
| Bore Max (in) | 1.625 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | SH |
| Face Width | 1.2 in |
| Flange Diameter | 4.91 in |
| Hub Diameter | 3.44 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 42 |
| Outside Diameter | 4.148 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 4.211 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7727 |
| Suitable For Use With | 21 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 21 |