Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 3525Face Width52 mmHub Diameter180 mmHub Projection3 mmNumber of Teeth84O.D.371.54 mmOverall Length55 mmPitch14 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S14M Series 40 mm W 84 Teeth Timing BeltTypeType 1-2 Super Torque Synchronous
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 3525 |
| Face Width | 52 mm |
| Hub Diameter | 180 mm |
| Hub Projection | 3 mm |
| Number of Teeth | 84 |
| O.D. | 371.54 mm |
| Overall Length | 55 mm |
| Pitch | 14 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S14M Series 40 mm W 84 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 1-2 Super Torque Synchronous |