Belt Width (in)0.47Bore Diameter1/2 to 1-11/16 inBore TypeTaper-LockBushing Type1610Flange Diameter4.01 inMaterialStainless SteelNumber of Grooves36Pitch (mm)8 mmPitch Diameter3.609 inSeries7769Suitable For Use With12 mm W Poly Chain GT2 BeltWidth (mm)12
| Belt Width (in) | 0.47 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1-11/16 in |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Type | 1610 |
| Flange Diameter | 4.01 in |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Grooves | 36 |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 3.609 in |
| Series | 7769 |
| Suitable For Use With | 12 mm W Poly Chain GT2 Belt |
| Width (mm) | 12 |