Belt Pitch (in)0.5Bore Diameter1/2 to 2-11/16 inBore Max (in)2.69Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type2517Flange Diameter6.6 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves40Pitch (in)1/2 inPitch Diameter6.366 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7881Suitable For Use With3/4 in and 1 in W PowerGrip Timing BeltsTypeHeavy DutyWidth (in)1
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 2517 |
| Face Width | 1-5/16 in |
| Flange Diameter | 6-9/16 in |
| Hub Diameter | 4-7/16 in |
| Hub Projection | 7/16 in |
| Number of Teeth | 40 |
| O.D. | 6.312 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link H Series 1 in W 40 Teeth Timing Belt |
| Type | Type CF Trapezoidal Flanged |