Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)4.53Bore Diameter1-15/16 to 4-15/16 inBore Max (in)4.9375Bore Min (in)1.9375Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type4545Face Width5.31 inFlange Diameter11-3/4 inHub Diameter9-1/4 inMaterialCast IronNumber of Grooves64Outside Diameter11.119 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter11.229 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7711Suitable For Use With115 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)115
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 4.53 |
| Bore Diameter | 1-15/16 to 4-15/16 in |
| Bore Max (in) | 4.9375 |
| Bore Min (in) | 1.9375 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 4545 |
| Face Width | 5.31 in |
| Flange Diameter | 11-3/4 in |
| Hub Diameter | 9-1/4 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 64 |
| Outside Diameter | 11.119 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 11.229 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7711 |
| Suitable For Use With | 115 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 115 |