Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 2012Face Width50 mmFlange Diameter136 mmNumber of Teeth50O.D.125.95 mmPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S8M Series 40 mm W 50 Teeth Timing BeltTypeType 4-1BF Super Torque Synchronous Flanged
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 2012 |
| Face Width | 50 mm |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Number of Teeth | 50 |
| O.D. | 125.95 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S8M Series 40 mm W 50 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 4-1BF Super Torque Synchronous Flanged |