Bore Diameter25 mmBore TypeMPBFace Width34 mmFlange Diameter83 mmHub Diameter50 mmHub Projection15 mmNumber of Teeth30O.D.75.02 mmOverall Length49 mmPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S8M Series 25 mm W 30 Teeth Timing BeltTypeType 6F Super Torque Synchronous Flanged
| Bore Diameter | 25 mm |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 34 mm |
| Flange Diameter | 83 mm |
| Hub Diameter | 50 mm |
| Hub Projection | 15 mm |
| Number of Teeth | 30 |
| O.D. | 75.02 mm |
| Overall Length | 49 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S8M Series 25 mm W 30 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6F Super Torque Synchronous Flanged |