Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 2012Face Width23 mmFlange Diameter129 mmHub Diameter80 mmNumber of Teeth48O.D.120.86 mmOverall Length35 mmPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S8M Series 15 mm W 48 Teeth Timing BeltTypeType 1-1BF Super Torque Synchronous Flanged
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 2012 |
| Face Width | 23 mm |
| Flange Diameter | 129 mm |
| Hub Diameter | 80 mm |
| Number of Teeth | 48 |
| O.D. | 120.86 mm |
| Overall Length | 35 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S8M Series 15 mm W 48 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 1-1BF Super Torque Synchronous Flanged |