Belt Pitch (in)0.375Bore Diameter1/2 to 1 inBore Max (in)1Bore Min (in)0.5Bushing StyleNoneBushing TypeMPBFace Width1-1/4 inFinishClear ZincFlange Diameter2-1/4 inHub Diameter1-7/16 inMaterialSteelNumber of Grooves17Outside Diameter1.999 inOverall Length1-3/4 inPitch (in)3/8 inPitch Diameter2.029 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7823Suitable For Use With1 in W PowerGrip Timing BeltTypeLight DutyWidth (in)1
| Belt Pitch (in) | 0.375 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1 in |
| Bore Max (in) | 1 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bushing Style | None |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 1-1/4 in |
| Finish | Clear Zinc |
| Flange Diameter | 2-1/4 in |
| Hub Diameter | 1-7/16 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 17 |
| Outside Diameter | 1.999 in |
| Overall Length | 1-3/4 in |
| Pitch (in) | 3/8 in |
| Pitch Diameter | 2.029 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7823 |
| Suitable For Use With | 1 in W PowerGrip Timing Belt |
| Type | Light Duty |
| Width (in) | 1 |