Bore Diameter12 mmBore TypeMPBFace Width50 mmFlange Diameter59 mmHub Diameter35 mmHub Projection15 mmNumber of Teeth20O.D.49.56 mmOverall Length65 mmPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S8M Series 40 mm W 20 Teeth Timing BeltTypeType 6F Super Torque Synchronous Flanged
| Bore Diameter | 12 mm |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 50 mm |
| Flange Diameter | 59 mm |
| Hub Diameter | 35 mm |
| Hub Projection | 15 mm |
| Number of Teeth | 20 |
| O.D. | 49.56 mm |
| Overall Length | 65 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S8M Series 40 mm W 20 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6F Super Torque Synchronous Flanged |