Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)1.46Bore Diameter1/2 to 2-1/2 inBore Max (in)2.5Bore Min (in)0.5Bore TypeQDBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypeSKFace Width2.06 inFlange Diameter6.46 inHub Diameter4.41 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves33Outside Diameter5.68 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter5.79 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7727Suitable For Use With37 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)37
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 1.46 |
| Bore Diameter | 1/2 to 2-1/2 in |
| Bore Max (in) | 2.5 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | SK |
| Face Width | 2.06 in |
| Flange Diameter | 6.46 in |
| Hub Diameter | 4.41 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 33 |
| Outside Diameter | 5.68 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 5.79 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7727 |
| Suitable For Use With | 37 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 37 |