Belt Pitch (in)0.375Bore Diameter1/2 to 1-5/8 inBore Max (in)1.63Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type1610Flange Diameter3.8 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves30Pitch (in)3/8 inPitch Diameter3.581 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7881Suitable For Use With1 in W PowerGrip Timing BeltTypeLight DutyWidth (in)1
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 1610 |
| Face Width | 1-1/4 in |
| Flange Diameter | 3-13/16 in |
| Number of Teeth | 30 |
| O.D. | 3.551 in |
| Pitch | 3/8 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link L Series 1 in W 30 Teeth Timing Belt |
| Type | Type CF Trapezoidal Flanged |