Belt Pitch (in)0.12Belt Width (in)0.35Bore Diameter1/4 to 15/16 inBore Max (in)0.9375Bore Min (in)0.25Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.527 inFinishClear AnodizeFlange Diameter1.63 inHub Diameter1.15 inMaterialAluminumNumber of Grooves40Outside Diameter1.474 inOverall Length27/32 inPitch (mm)3 mmPitch Diameter1.504 inSeries7843Suitable For Use With9 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)9
| Belt Pitch (in) | 0.12 |
| Belt Width (in) | 0.35 |
| Bore Diameter | 1/4 to 15/16 in |
| Bore Max (in) | 0.9375 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.527 in |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Diameter | 1.63 in |
| Hub Diameter | 1.15 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 40 |
| Outside Diameter | 1.474 in |
| Overall Length | 27/32 in |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| Pitch Diameter | 1.504 in |
| Series | 7843 |
| Suitable For Use With | 9 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 9 |