Belt Pitch (in)0.12Belt Width (in)0.24Bore Diameter1/4 to 9/16 inBore Max (in)0.5625Bore Min (in)0.25Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.28 inFinishClear AnodizedFlange Diameter1.4 inHub Diameter0.921 inMaterialAluminumNumber of Grooves34Outside Diameter1.248 inOverall Length0.719 inPitch (mm)3 mmPitch Diameter1.278 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)6
| Belt Pitch (in) | 0.12 |
| Belt Width (in) | 0.24 |
| Bore Diameter | 1/4 to 9/16 in |
| Bore Max (in) | 0.5625 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.28 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 1.4 in |
| Hub Diameter | 0.921 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 34 |
| Outside Diameter | 1.248 in |
| Overall Length | 0.719 in |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| Pitch Diameter | 1.278 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 6 |