Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 1108Face Width34 mmFlange Diameter77 mmHub Diameter63 mmNumber of Teeth28O.D.69.93 mmOverall Length35 mmPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S8M Series 25 mm W 28 Teeth Timing BeltTypeType 1-1BF Super Torque Synchronous Flanged
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 1108 |
| Face Width | 34 mm |
| Flange Diameter | 77 mm |
| Hub Diameter | 63 mm |
| Number of Teeth | 28 |
| O.D. | 69.93 mm |
| Overall Length | 35 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S8M Series 25 mm W 28 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 1-1BF Super Torque Synchronous Flanged |