Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)0.47Bore Diameter1/2 to 1 inBore Max (in)1Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type1008Face Width0.88 inFlange Diameter2.61 inMaterialSteelNumber of Grooves22Outside Diameter2.15 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter2.206 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7708Suitable For Use With12 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)12
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 0.47 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1 in |
| Bore Max (in) | 1 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 1008 |
| Face Width | 0.88 in |
| Flange Diameter | 2.61 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 22 |
| Outside Diameter | 2.15 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 2.206 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7708 |
| Suitable For Use With | 12 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 12 |