Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.24ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth179Pitch8 mmPitch length1432 mmPitch length (in)56.38Reinforced MaterialFiberglassSection8MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.13Tooth ProfileCurvedWidth20 mmWidth (in)0.79
| Bolt Circle Diameter | 2.125 in |
| Bore Diameter | 25 mm |
| Bore Type | Finished Bore with a Keyway |
| Bushing Size | 1615 |
| Bushing Type | Tapered Type |
| Finish/Coating | Black Phosphate |
| Keyway Size | 8 mm x 2.3 mm |
| Keyway Type | Standard |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| OD | 2.25 in |
| Series | 1615 Series |
| Type | Tapered Bushings |