Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.09ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneMinimum Pulley Diameter0.62 inNumber of teeth137Number of Teeth134Pitch1/5 in (0.2 in)Pitch Length27.4 inReinforced MaterialFiberglassSectionXLSeries9257SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.05Tooth ProfileTrapezoidal DesignTypeExtra LightWidth0.25 in
| Belt Length | 27.4 in |
| No. of Teeth | 137 |
| Number of teeth | 137 |
| Number of Teeth | 135 |
| Pitch | 1/5" (0.2") |
| Pitch Code | XL |
| Pitch Length | 27.4" |
| Width | 0.25" |
| Width (in) | 0.25 |