Belt Back SideNotchedBelt Height (in)0.12ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneMinimum Pulley Diameter0.62 inNumber Of Teeth190Overall Length38 inPitch0.2 inPitch length (in)37.99Reinforced MaterialFiberglassSectionXLSeries9246SidedDouble SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth ProfileTrapezoidal DesignTypeExtra LightWidth3/8 in
| Belt Back Side | Notched |
| Belt Height (in) | 0.12 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Minimum Pulley Diameter | 0.62 in |
| Number Of Teeth | 190 |
| Overall Length | 38 in |
| Pitch | 0.2 in |
| Pitch length (in) | 37.99 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | XL |
| Series | 9246 |
| Sided | Double Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -30 to 180 deg F |
| Tooth Profile | Trapezoidal Design |
| Type | Extra Light |
| Width | 3/8 in |