Belt Back SideSmoothColorBlueCord MaterialFiberglassEndEndlessMaterialPolyurethaneNumber Of Teeth112Overall Length42 inPitch3/8 inPitch length (in)42.01Reinforced MaterialSteelSectionLSeries7758SidedSingle SidedStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-22 to 176 deg FTooth ProfileTrapezoidal DesignTypeLightWidth3/4 in
| Belt Back Side | Smooth |
| Color | Blue |
| Cord Material | Fiberglass |
| End | Endless |
| Material | Polyurethane |
| Number Of Teeth | 112 |
| Overall Length | 42 in |
| Pitch | 3/8 in |
| Pitch length (in) | 42.01 |
| Reinforced Material | Steel |
| Section | L |
| Series | 7758 |
| Sided | Single Sided |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -22 to 176 deg F |
| Tooth Profile | Trapezoidal Design |
| Type | Light |
| Width | 3/4 in |