| Angle v Deg | 40 |
| Belt Thickness HS (mm) | 3.6 |
| Bore Type | TB Bushed |
| Bushing Size | 3535 |
| Bushing Type | TB |
| Finish/Coating | Grey Painted Protective Coating |
| Length (in) | 18.90 |
| Length (mm) | 480 |
| Length Through Bore | 3.50 in |
| OD | 14 in |
| Section | Single_Sided |
| Series | 5V Taper Sheaves |
| Sheave Construction | Web |
| Sheave/Pulley Type | A-2 |
| Tooth Depth HT (mm) | 1.91 |
| Tooth Pitch (in) | 0.5 |
| Tooth Pitch Pb (mm) | 9.525 |
| Tooth Profile | H |
| Type | TB Style Heavy Duty V-Belt Sheaves |
| Width (in) | 2.9 |
| Width (mm) | 75 |